Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Tarcza antykryzysowa w systemie LEX!

25 maja 2020

Pierwszą tarczę antykryzysową uchwalono pod koniec marca br. Dziś obowiązuje tarcza 3.0, a tarcza 4.0 w systemie LEX już działa! Użytkownicy programu mogą korzystać z wszystkich funkcjonalności, m.in. takich jak bezpośrednie przejście do aktu prawnego czy tworzenie alertów informujących o zmianach w akcie lub w wybranych jednostkach redakcyjnych. W czasie walki z koronawirusem bieżące śledzenie zmian legislacyjnych jest niezbędne.

Tarcza antykryzysowa w systemie LEX!


Co zawierają ustawy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej?

Kolejne tarcze antykryzysowe to szereg ustaw mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19. Celem tych regulacji jest wsparcie polskiej gospodarki i pomoc przedsiębiorcom: ochrona miejsc pracy, zmniejszenie przedsiębiorcom obciążeń finansowych, zmiany w procedurze sądowej itp. Ustawodawca zaproponował także np. zawieszenie lub odroczenie składek na ZUS, preferencyjne kredyty czy gwarancje z BGK - w celu zachowania płynności finansowej. Kolejne wersje tarczy antykryzysowej to setki zmian; tylko tarcza 3.0 zmieniła 47 aktów prawnych.

Jak w prosty sposób wyszukać tarczę antykryzysową w systemie LEX?

Do błyskawicznego wyszukania aktu służy funkcja Direct Hit. Wystarczy wpisać frazę tarcza antykryzysowa do LEX Search i ją zaakceptować. Tekst najważniejszego pakietu zmian uchwalonego przez Sejm wyświetli się na ekranie. W zależności od przedmiotu poszukiwań Użytkownika, zadziała także: tarcza 2.0, tarcza 3.0, a nawet tarcza 4.0, oraz inne wersje zapisu tych aktów. Można ich również szukać wraz z jednostką redakcyjną, np. art. 11 tarczy 2.0 - w takim przypadku na ekranie wyświetli się od razu wyszukiwane miejsce w ustawie.

O zmianach w tarczy antykryzysowej najszybciej dowiesz się dzięki Alertom LEX

Alerty LEX informują Użytkowników o każdej zmianie, jaka zaszła w dokumencie. Mailowe powiadomienie jest wysyłane do Użytkownika niezwłocznie po dokonanej aktualizacji aktu z założonym alertem. Jak zatem założyć Alert LEX? Można to zrobić w 3 krótkich krokach. Otwieramy interesującą nas ustawę, następnie w narzędziach edycji dokumentu wchodzimy w zakładkę Narzędzia i klikamy opcję Dodaj alert.

Tarcza antykryzysowa w systemie LEX! – fot. 1

 


Od tej pory każda zmiana w akcie prawnym spowoduje wysłanie powiadomienia mailowego.Ta funkcja szczególnie się przyda przy okazji bieżącego śledzenia zmian w prawie dotyczących skutków COVID-19. Tym bardziej, że tarcza 4.0 w systemie LEX też już działa.

Więcej o działaniu Alertów LEX przeczytasz w artykule: Monitoruj zmiany dotyczące koronawirusa za pomocą LEX Alert.

 

Tarcza antykryzysowa w systemie LEX! – fot. 2
Rafał Mrowicki
Senior Product / Project Manager
współpraca:
Piotr Zakrzewski
Senior Product / Project Manager
aktualizacja:
Małgorzata Sowa-Grajewska
Product Manager
 

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.