Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

WIBORowicze jak frankowicze - czy oby na pewno?

11 kwietnia 2023

Nie opadł jeszcze kurz po bataliach sądowych o umowy kredytów frankowych, a na horyzoncie pojawia się już perspektywa kolejnego sporu - tym razem o potencjalną wadliwość kredytów oprocentowanych WIBORem. Pojawiły się pierwsze pozwy, a niemałe zamieszanie wywołało udzielone przez Sąd Okręgowy w Katowicach zabezpieczenie roszczenia w jednej z takich spraw. Postanowienie zostało zmienione po zażaleniu banku, jednak wydaje się, że nie ostudziło to emocji ani nie zniechęciło kredytobiorców przytłoczonych podwyżką wysokości rat.

Oprocentowanie kredytu WIBORem - streszczenie zarzutów

Najczęstsze zastrzeżenia wysuwane są wobec postanowień umów kredytowych oprocentowanych w oparciu o WIBOR dotyczą sposobu jego ustalania. Pełnomocnicy kredytobiorców chcą przy tym powoływać się na niedozwolony (abuzywny) charakter warunków umownych. Zarzucają WIBORowi nieadekwatność do warunków rynkowych, niezgodność z Rozporządzeniem BMR i podatność na manipulacje ze strony banków. 

Główne zarzuty to przede wszystkim:

  • Wskaźnik WIBOR nie odpowiada rzeczywistym źródłom i kosztom pozyskania kapitału na finansowanie kredytów.
  • Bank na prawo do jednostronnego wpływania na kształtowanie się stawki WIBOR więc także - na wysokość oprocentowania kredytu (obciążenia konsumenta).
  • W umowach kredytu nie wskazywano na katalog konkretnych okoliczności, które będą wpływać na zmianę wskaźnika WIBOR w toku wykonywania umowy
  • Naruszenie obowiązków informacyjnych banku co do ryzyka zmiany stóp procentowanych opartych na WIBORrze.

Zarzuty frankowiczów a WIBORowiczów - podobieństwa i różnice

Kancelarie zachęcają do sądowej batalii kredytobiorców WIBORowych posługując się często analogią ze sprawami frankowymi. Tymczasem trzeba zwrócić uwagę, że mimo próby korzystania z tych samych instrumentów ochrony praw klienta - sankcją bezskuteczności niedozwolonych postanowień umownych - sprawy te bardzo się od siebie różnią. Podobieństwo do problemu frankowiczów jest więc raczej pozorne.

Potencjalne konsekwencje eliminacji WIBORu z umowy

WIBOR określa przedmiotowo istotny element (essentialia negotii) umowy kredytu bankowego - wartość oprocentowania zmiennego. W sieci krąży mnóstwo błędnych informacji dotyczących tego, jakie będą potencjalne konsekwencje eliminacji z umowy kredytu tego wskaźnika. Tymczasem na ten temat narosła już nawet w polskim orzecznictwie ugruntowana linia orzecznicza.

 

Więcej na temat różnic między zarzutami kierowanymi wobec klauzul WIBORowych od tych, leżących u podstaw unieważniania umów frankowych dowiesz się ze szkolenia Dawida Rogozińskiego "WIBORowicze jak frankowicze - czy oby na pewno? Motywy rozstrzygnięcia w sprawach frankowych a umowy kredytów z WIBORem"

Podział majątku wspólnego małżonków

Monika Kozłowska

Product Manager LEX Banki