Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Szukasz ustawy o koronawirusie? Najszybciej znajdziesz ją w LEX-ie!

31 marca 2020

Rozprzestrzenianie się wirusa choroby COVID-19 wymagało uchwalenia specustawy. Użytkownicy LEX-a poszukujący informacji na temat praw i obowiązków związanych z pandemią, błyskawicznie znajdą ustawę o przeciwdziałaniu, zapobieganiu i zwalczaniu koronawirusa w Polsce.

Szukasz ustawy o koronawirusie? Najszybciej znajdziesz ją w LEX-ie!

 

Jak najszybciej znaleźć ustawę koronawirusową?

Do błyskawicznego wyszukania specustawy został użyty mechanizm funkcji Direct Hit. Do wyszukiwarki LEX Search wystarczy wpisać słowo "koronawirus" i je zaakceptować. Tekst co dopiero uchwalonej przez Sejm ustawy wyświetli się na ekranie.

Koronowirus, koronawirus, a może coronavirus?

W przestrzeni publicznej używa się wielu synonimów na określenie nazwy wirusa z Wuhan i stosuje się też różną pisownię dla jego określenia. Poprawna i najbardziej powszechna forma to koronawirus. Niemniej wpisanie różnych wariantów tej nazwy także spowoduje wyszukanie odpowiedniej ustawy. Zadziała też fraza "ustawa koronawirusowa" czy "ustawa o koronawirusie".

A co z COVID-19?

Wirus z Wuhan zwany koronawirusem wywołuje chorobę COVID-19. Wpisanie tej nazwy do wyszukiwarki LEX Search spowoduje wyświetlenie listy dokumentów zawierających tę frazę. Poczynając od specustawy o koronawirusie, Użytkownik znajdzie najnowsze dokumenty powiązane z tematem: komentarz praktyczny, wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia oraz szereg aktów prawa miejscowego.

Nazwa wirusa z błędem? LEX podpowie właściwą!

Jedną z istotnych funkcji LEX Search jest podpowiadanie Użytkownikowi poprawnej wersji danego słowa w przypadku popełnienia tzw. literówki. W takiej sytuacji system zapyta: "Czy chodziło Ci o" i zasugeruje podpowiedź. Wystarczy w nią kliknąć, aby wyświetlić listę wyników dla poprawnej frazy.

Szukasz ustawy o koronawirusie? Najszybciej znajdziesz ją w LEX-ie! – fot. 1

 

Przykładowe omyłki wpisywane przez Użytkowników:

  • civid -> czy chodziło Ci o: covid
  • koranowirus -> czy chodziło Ci o: koronawirus
  • kornawirus -> czy chodziło Ci o: koronawirus.

 

Szukasz ustawy o koronawirusie? Najszybciej znajdziesz ją w LEX-ie!
Małgorzata Sowa-Grajewska

product manager LEX Search i Jednolitego Indeksu

aktualizacja:
Rafał Mrowicki
Senior Product / Project Manager

 

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.