Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Samorządy a obrona Ojczyzny - ekspercka wiedza i wsparcie w jednym miejscu

12 października 2022

Jednostki samorządu terytorialnego wykonują zadania w ramach obowiązku obrony Ojczyzny. Uchwalenie nowej ustawy zmieniło ich zakres i podstawę prawną. Warto więc przyjrzeć się temu co i jak się zmieniło.

Nowe przepisy - nowe problemy

Uchwalenie w marcu 2022 r. ustawy o obronie Ojczyzny scaliło wiele przepisów poświęconych wojskowości w jednej ustawie. Wraz z nowymi regulacjami nastąpiły również zmiany w treści i zakresie obowiązków podmiotów, do których przepisy mają zastosowanie. Dotyczy to również jednostek samorządu terytorialnego, które wspomagają administrację rządową oraz administrację wojskową w realizacji zadań na rzecz obronności.

Nowe przepisy to także konieczność wprowadzenia zmian w trybie pracy urzędników JST - przygotowania od nowa wymagają dokumenty, aby były zgodne z nowymi przepisami, a niekiedy i sposób wykonywania zadań musiał ulec zmianie. I oczywiście pojawiły się liczne wątpliwości związane z interpretacją nowych przepisów. Jak się odnaleźć w tym stanie i w odpowiedni sposób realizować nałożone na samorządy obowiązki?

Ułatwienia w pracy i rozwiązania problemów

W serwisie LEX zostały opublikowane niezwykle pomocne materiały pozwalające odnaleźć się w tej sytuacji i odpowiednio wywiązać z obowiązków. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na dwa szkolenia online:

Każde z nich zawiera oprócz nagrania z wystąpieniem eksperta także materiały dodatkowe - prezentację oraz odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników szkolenia. To cenne wskazówki będące odpowiedzią na problemy płynące wprost z praktyki. Ponadto przejście szkolenia i testu wiedzy umożliwia zdobycie certyfikatu uczestnictwa w szkoleniu.

Kolejne materiały to komentarze praktyczne autorstwa specjalistów od spraw obronności i samorządu, które szczegółowo omawiają kluczowe obowiązki JST z tego obszaru. To 8 pogłębionych analitycznych tekstów, a tylko tytułem przykładu warto wspomnieć o:

Znaczącym wsparciem będą także wzory dokumentów, zarówno urzędowe jak i autorskie, które są gotowcami do wykorzystania w pracy urzędników. Lista wzorów zawiera ponad 50 pozycji!

Masz pytanie? Masz odpowiedź!

Użytkownicy wybranych wersji serwisu LEX mogą zadawać pytania ekspertom - także w zakresie problemów wynikających z przepisów ustawy o obronie Ojczyzny. Jeśli więc nie znajdziesz odpowiedzi w szkoleniach czy komentarzach praktycznych, wówczas zostaje jeszcze zadanie pytania specjaliście.

Odpowiedzi na pytania zadane przez innych użytkowników także znajdują się w serwisie LEX jako dokumenty - obecnie jest ich ponad 40. Dzięki temu możesz sprawdzić z jakimi problemami mierzą się inni oraz zapoznać z propozycjami rozwiązań. W efekcie nie musisz się długo zastanawiać, bo rozwiązania już są gotowe!

To niezwykłe i unikalne wsparcie, jakie serwis LEX daje pracownikom samorządowym oraz samym JST w zakresie obronności oraz - na analogicznych zasadach - w bardzo szerokim zakresie działalności samorządów.

Samorządy a obrona Ojczyzny - ekspercka wiedza i wsparcie w jednym miejscu
Bartosz Starczewski

product manager administracja publiczna

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.