Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

5 przydatnych ustawień, o których prawdopodobnie nie wiesz!

17 listopada 2021

Czy zdarza Ci się otworzyć dokument na stronie, z której nie chciałeś wychodzić? A może zatrudniasz osobę anglojęzyczną, dla której obsługa LEX-a w języku polskim jest dużym utrudnieniem? Poniżej lista 5 ustawień, które rozwiązują nie tylko te problemy!

1. Domyślne otwieranie linków w nowej karcie

Czy wiesz, że możesz odgórnie zmienić dla każdego możliwego linku w platformie LEX? Nie? To bardzo proste. Wystarczy wejść w Ustawienia w prawym górnym rogu.

ustawienia LEX


Na ekranie pojawi się okno, w którym wystarczy zaznaczyć opcję "Otwieraj linki w nowej zakładce".  Zmianę należy potwierdzić przyciskiem "Zapisz". Od tej pory wszystkie linki w dokumentach dostępnych w LEX-ie będą automatycznie po kliknięciu otwierać się w nowej zakładce naszej przeglądarki.

LEX otwórz w nowej karcie

Jeśli chcesz cofnąć zmiany, wystarczy odkliknąć i potwierdzić przyciskiem "Zapisz".

2. Zmiana domyślnego języka na angielski

Pozostając przy zakładce Ustawienia globalne, warto zwrócić uwagę na pozostałe opcje. Jedną z nich jest możliwość zmiany domyślnego języka na platformie na język angielski. Jeśli zatem pracujesz w międzynarodowym zespole, dzięki tej funkcji możesz ułatwić sobie lub komuś korzystanie z platformy LEX.
Wystarczy kliknąć w rozwijane menu, wybrać język "english", a całość operacji potwierdzić przyciskiem "Zapisz".

LEX zmiana języka na angielski


3. Otwieranie linków w oknie podglądu

Bardzo przydatną funkcją jest możliwość podglądu treści dokumentu, do którego kieruje odnośnik, zanim do niego przejdziemy. Aby skorzystać z takiej funkcji należy w Ustawieniach globalnych zaznaczyć opcję "otwieraj linki w treści w oknie podglądu", a następnie potwierdzić przyciskiem "Zapisz".

LEX podgląd dokumentu

Od tej pory, gdy w trakcie pracy z programem klikniesz w link dostępny w dokumencie, otworzy się dodatkowe okno z podglądem treści odnośnika. Wygląda to tak, jak na obrazku poniżej:

LEX jak otworzyć podgląd dokumentu?

Treść w podglądzie możemy przewijać, a samo okno zamknąć w dowolnym momencie, klikając "Zamknij". Chcąc przejść do odnośnika, wystarczy kliknąć "Pełna treść".

4. Zegar legislacyjny

Zmieniając zakładkę na Zegar legislacyjny, przejdziesz do kolejnej bardzo przydatnej opcji, którą możesz modyfikować. Dzięki niej zdefiniujesz, jaki rodzaj listy aktów będzie przedstawiany w wynikach.

LEX zegar legislacyjny

Administracja rządowa - spowoduje zawężenie list do aktów z kategorii Dz.U. i M.P. oraz Dzienniki resortowe. A dalej - umożliwi zawężenie list do konkretnego Autora.

Administracja samorządowa - spowoduje zawężenie list do aktów z kategorii Dzienniki wojewódzkie. Umożliwi także zawężenie list do konkretnego Regionu lub/i Autora.

5. Kalendarium

Jeżeli często korzystasz z funkcjonalności Kalendarium, możesz z góry zawęzić wyniki dostępne na prezentowanych w nim liście aktów prawnych. Dzięki takiemu zawężeniu nie musisz już więcej przeglądać wszystkich wyników, aby dotrzeć do tych, które Cię interesują. Możesz skorzystać z 3 dostępnych filtrów w Ustawieniach i zawęzić wyniki wyszukiwania.

kalendarium LEX

Po wyborze ważnych dla Ciebie filtrów, potwierdzasz swój wybór, klikając "Zapisz". Od tej pory bedziesz otrzymywać wyniki tylko te, na których Ci zależy. W przypadku zmiany swoich preferencji, możesz w każdej chwili zmienić kryteria filtrów.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami poświeconymi funkcjonalnościom LEX:
5 przydanych ustawień, o których prawdopodobnie nie wiesz! – fot. 7
Piotr Zakrzewski

Senior Product / Project Manager ob. Personalizacja

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.