Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Plusy w LEX Search!

30 lipca 2019

Zadaniem każdej wyszukiwarki jest jak najszybsze wskazanie informacji pożądanej przez użytkownika. Nie zawsze jednak wyszukiwana fraza jest dla danego systemu oczywista, szczególnie gdy zawiera symbol. Ale LEX Search rozpoznaje słowa z plusem. Emerytura+, 500+, mieszkanie+ to dla niego żaden problem!

Plusy w LEX Search!

Użytkownik znajdzie słowa z "plusem" lub "+"

Funkcje wyszukiwarek powinny nadążać za zmieniającą się rzeczywistością językową. W ostatnich latach pojawiło się w przestrzeni publicznej sporo inicjatyw określanych z użyciem symbolu plusa. Nic więc dziwnego, że użytkownicy zaczęli wyszukiwać w systemach informacyjnych fraz z plusem w formie słownej, jak i "+". Dobra wyszukiwarka powinna rozumieć frazy z symbolem osadzone w takim kontekście. LEX Search takie frazy rozumie.

Jak szukać słów z "plusem" lub "+"?

Oznaczenia nieliterowe są sporym wyzwaniem dla wyszukiwarek. Często bowiem są znakami niebranymi pod uwagę podczas wyszukiwania lub mają przypisaną szczególną funkcję, niezwiązaną ze znaczeniem. Wyszukiwarka LEX Search poradziła sobie z tym problemem. W najnowszej wersji programu LEX wyszukiwalne stały się słowa typu mieszkanie+, 500+, mama+. Należy tylko pamiętać, by wpisywać je do pola wyszukiwarki bez spacji przed symbolem "+".

Szukanie słów z "plusem" lub "+" to szukanie także fraz bliskoznacznych

Wyszukiwarka LEX-a działa jednocześnie w ten sposób, że popularne frazy są rozpoznawane wraz ze słowami o bardzo zbliżonym znaczeniu oraz ich odmianami fleksyjnymi. Zatem po wpisaniu frazy "500+" wyszukają się także dokumenty zawierające:

  • 500 plus
  • program 500 plus
  • świadczenie wychowawcze
  • pomoc państwa w wychowywaniu dzieci

- także w odmianach fleksyjnych. Co to oznacza? Jeszcze szybsze i celniejsze wyniki wyszukiwania!

 

Małgorzata Sowa-Grajewska

product manager LEX Search i Jednolitego Indeksu

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.