Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Opłać zbiorczym przelewem więcej niż jedną fakturę w split payment

13 listopada 2019

Zbiorcze przelewy, obejmujące kilka faktur od danego kontrahenta, są nowością funkcjonującą od 1 listopada. Kwestia możliwości dokonywania w ramach split payment zbiorczych płatności była podnoszona od dawna. Właściwie odkąd pojawiły się zapowiedzi wprowadzenia do polskiego systemu VAT mechanizmu podzielonej płatności, początkowo jeszcze w wariancie fakultatywnym.

Mechanizm ten stał się obligatoryjny w niektórych branżach od 1 listopada br. Również od tej daty istnieje możliwość dokonywania zbiorczych przelewów z zastosowaniem split payment.  

Opłać zbiorczym przelewem więcej niż jedną fakturę w split payment
Bezpłatna prezentacja Nie masz jeszcze LEX-a? Wybierz produkt najlepszy dla siebie

Poznaj możliwości programów LEX oraz pomocne narzędzia i rozwiązania!

Zamawiam prezentację

Jakie faktury mogą zostać opłacone zbiorczym przelewem?  

Możliwość dokonywania zbiorczych przelewów z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności istnieje wyłącznie w stosunku do faktur wystawionych przez jednego dostawcę lub usługodawcę. Za pomocą zbiorczego przelewu z zastosowaniem split payment nie mogą być więc opłacane faktury wystawiane przez różnych sprzedawców.  

Opłać zbiorczym przelewem więcej niż jedną fakturę w split payment

W jakim terminie powinny być wystawione faktury opłacane zbiorczym przelewem?  

Możliwość dokonywania zbiorczych przelewów z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności istnieje wyłącznie w stosunku do faktur wystawionych przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc. A zatem za pomocą zbiorczego przelewu w split payment nie mogą być opłacane:

  • faktury wystawione przez sprzedawcę na rzecz danego podatnika w okresie krótszym niż jeden dzień,
  • faktury wystawione przez sprzedawcę na rzecz danego podatnika w okresie dłuższym niż jeden miesiąc (tj. miesiąc kalendarzowy).  

Za pomocą zbiorczego przelewu z zastosowaniem split payment nie może być ponadto opłacana jedynie część faktur wystawionych w danym okresie przez sprzedawcę na rzecz danego podatnika.  

Opłać zbiorczo jednym przelewem więcej niż jedną fakturę  

Z zastosowaniem procedury pt. Zbiorcze płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności ustal, czy w stanie prawnym obowiązującym od 1.11.2019 r. istnieje możliwość dokonania zbiorczej płatności z zastosowaniem tego mechanizmu. Jeśli nie będzie to możliwe, faktury możesz opłacić jedynie pojedynczo.  

Przeczytaj także:  

Obowiązkowy split payment od listopada 2019 r.   

Obowiązkowy split payment wymusi dzielenie płatności

Obowiązkowy split payment od listopada

Split payment od listopada   

Iwona Kaczorowska

redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"

product manager Procedury Biznes

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.