Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Co nowego

Kategoria: prawo europejskie

 • Czy orzecznictwo w sprawach o kredyty frankowe jest jednolite? Czy orzecznictwo w sprawach o kredyty frankowe jest jednolite?

  Czy orzecznictwo w sprawach o kredyty frankowe jest jednolite?

  Europejskie orzeczenie TSUE w sprawie Dziubak ma już rok (C-260/18). Wywołało spore poruszenie zarówno wśród kredytobiorców, jak i w sądach. Czy w orzecznictwie sądów polskich w sprawach o kredyty frankowe w dalszym ciągu zachodzą rozbieżności?
  29-10-2020
  Więcej 
 • Ustawa VAT i ordynacja podatkowa sprzeczne z prawem UE Ustawa VAT i ordynacja podatkowa sprzeczne z prawem UE

  Ustawa VAT i ordynacja podatkowa sprzeczne z prawem UE

  W październiku zapadły dwa wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, które przesądzają o niezgodności polskich przepisów podatkowych z prawem UE. W pierwszym wyroku TSUE stwierdził, że polska ulga na złe długi jest zbyt rygorystyczna. Z drugiego - luksemburskiego - wyroku wynika sprzeczność z prawem UE przepisów ordynacji podatkowej unie...
  28-10-2020
  Więcej 
 • Polskie sprawy podatkowe przed TSUE: sukcesy podatników, ranking pełnomocników i firm Polskie sprawy podatkowe przed TSUE: sukcesy podatników, ranking pełnomocników i firm

  Polskie sprawy podatkowe przed TSUE: sukcesy podatników, ranking pełnomocników i firm

  Nie jest tajemnicą, że dziedziną, w której Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiadal się najczęściej w polskich sprawach, jest prawo podatkowe. Ile z nich zakończyło się sukcesem podatników? Którzy pełnomocnicy i macierzyste firmy najczęściej występowali przed TSUE i uzyskiwali korzystne rozstrzygnięcia dla swoich kli...
  21-10-2020
  Więcej 
 • Jak znakować środki spożywcze zastępujące posiłek? Jak znakować środki spożywcze zastępujące posiłek?

  Jak znakować środki spożywcze zastępujące posiłek?

  Od pewnego czasu obserwujemy wyraźny rozwój rynku środków spożywczych stosowanych jako substytuty posiłku – potocznie "na odchudzanie". Jakie regulacje dotyczą tej grupy produktów? Jak powinny brzmieć właściwe dla tych środków spożywczych oświadczenia zdrowotne?
  19-10-2020
  Więcej 
 • Jak formułować pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE? Jak formułować pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE?

  Jak formułować pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE?

  Jedną z przyczyn rzadkiego korzystania przez polskich prawników z procedury prejudycjalnej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE jest jej niewystarczająca znajomość. Dotyczy ona zwłaszcza dopuszczalności odesłań prejudycjalnych i sposobu redagowania pytań prejudycjalnych. Stąd tak ważny jest ciągły dostęp do aktualnej praktycznej wie...
  13-10-2020
  Więcej 
 • Trybunał o cięciach w edukacji i swobodzie wypowiedzi nauczycieli Trybunał o cięciach w edukacji i swobodzie wypowiedzi nauczycieli

  Trybunał o cięciach w edukacji i swobodzie wypowiedzi nauczycieli

  Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał we wrześniu dwa ciekawe wyroki dotyczące oświaty. W pierwszym orzekł, że niezapewnienie dziecku autystycznemu należnego wsparcia w szkole stanowiło dyskryminację i naruszenie prawa do nauki. W drugim odniósł się do zakresu swobody wypowiedzi nauczycieli.
  23-09-2020
  Więcej 
 • Odpowiedzialność przewoźnika za opóźniony lub odwołany lot - najnowsze orzeczenia Odpowiedzialność przewoźnika za opóźniony lub odwołany lot - najnowsze orzeczenia

  Odpowiedzialność przewoźnika za opóźniony lub odwołany lot - najnowsze orzeczenia

  W ubiegły czwartek zapadły dwa unijne wyroki o prawach pasażerów w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Pierwszy dotyczył zakresu odpowiedzialności przewoźnika w razie konieczności zapewnienia pasażerowi noclegu z powodu odwołania lotu. Drugi dotyczył możliwości wypłaty odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot w złotych.
  10-09-2020
  Więcej 
 • Znaki weterynaryjne na produktach pochodzenia zwierzęcego Znaki weterynaryjne na produktach pochodzenia zwierzęcego

  Znaki weterynaryjne na produktach pochodzenia zwierzęcego

  Umieszczane na produktach pochodzenia zwierzęcego znaki weterynaryjne mają na celu śledzenie partii towaru wyprodukowanych przez konkretny zakład produkcyjny. Obowiązek ten budzi w praktyce liczne problemy. Dotyczą one zarówno określenia, które produkty muszą być oznaczone tego rodzaju znakami, jak i sposobu ich wskazania na etykiecie.
  04-09-2020
  Więcej 
 • Najnowsze wyroki TSUE ws. odszkodowań lotniczych Najnowsze wyroki TSUE ws. odszkodowań lotniczych

  Najnowsze wyroki TSUE ws. odszkodowań lotniczych

  W ciągu ostatnich kilku miesięcy Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął kilka ważnych spraw dotyczących odszkodowań dla pasażerów linii lotniczych. Dwa z nich dotyczą odszkodowania za opóźnienie lotu, jedno - za zagubiony bagaż. Wszystkie omawiamy w programie LEX Prawo Europejskie.
  27-07-2020
  Więcej 
 • Przegląd najnowszych wyroków TSUE w sprawach karnych Przegląd najnowszych wyroków TSUE w sprawach karnych

  Przegląd najnowszych wyroków TSUE w sprawach karnych

  W pierwszym półroczu 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął kilka ciekawych spraw karnych. Trzy z nich mają znaczenie dla stosowania przepisów kodeksu postępowania karnego, jedno - dla przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wszystkie omawiamy w programie LEX Prawo Europejskie.
  20-07-2020
  Więcej 
 • VAT: trzy najważniejsze ostatnie wyroki TSUE VAT: trzy najważniejsze ostatnie wyroki TSUE

  VAT: trzy najważniejsze ostatnie wyroki TSUE

  Ostatnio Trybunał Sprawiedliwości UE wydał kilka istotnych orzeczeń dotyczących podatku VAT. Dwa z nich były rozstrzygnięciami w polskich sprawach. Trzecie, chociaż nie miało polskiego kontekstu, może przyczynić się do podniesienia przez polskich podatników kwestii konieczności dostosowania przepisów Ordynacji Podatkowej.
  15-07-2020
  Więcej 
 • Zamówienia publiczne w czasie epidemii koronawirusa Zamówienia publiczne w czasie epidemii koronawirusa

  Zamówienia publiczne w czasie epidemii koronawirusa

  Pandemia koronawirusa każe zadać kilka istotnych pytań dotyczących zamówień publicznych. Czy unijne regulacje prawne w tej dziedzinie przewidują szczególne rozwiązania na wypadek pojawienia się takich zdarzeń? Czy przyjęte w ramach poszczególnych tarcz antykryzysowych krajowe środki spełniają swoje cele?
  06-07-2020
  Więcej 
 • Nowe zasady etykietowania opon Nowe zasady etykietowania opon

  Nowe zasady etykietowania opon

  W piątek, 5 czerwca, UE opublikowała długo oczekiwane rozporządzenie ws. etykietowania opon. Dzięki nowym przepisom opony mają być jeszcze bardziej bezpieczne, paliwooszczędne i ciche. Nowe regulacja ma też pomóc ratować życie i redukować emisje cieplarniane w transporcie drogowym.
  15-06-2020
  Więcej