Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

RODO w kadrach - ważne zmiany dla pracodawców

27 maja 2019

Od 4 maja br. weszły w życie zmiany dotyczące ochrony danych osobowych pracowników i kandydatów do pracy. Dla pracodawców to bardzo ważna zmiana, bo każdy z nich pozyskuje i przechowuje (a więc przetwarza) dane osobowe osób zatrudnianych.

Zmianie uległ katalog danych, które pracodawca pozyskuje od pracownika i od osoby biorącej udział w rekrutacji. Przepisy kodeksu pracy w nowym brzmieniu różnicują ponadto dane osobowe pod względem podstawy ich pozyskiwania. Niektórych danych pracodawca może żądać na podstawie kodeksu pracy lub innych przepisów szczególnych. Inne mogą być pozyskane tylko na podstawie zgody pracownika, a dane tzw. szczególnej kategorii mogą być przetwarzane przez pracodawcę tylko wtedy, jeśli udostępnienie tych danych nastąpiło z inicjatywy pracownika.

Jakich danych pracodawca może żądać od pracownika? Jakich danych nie powinien przetwarzać? Czy odmowa wyrażenia zgody na udostępnienie danych pracodawcy może powodować negatywne konsekwencje dla kandydata do pracy? Czy pracodawca może np. badać trzeźwość pracowników? Lub sprawdzać niekaralność przyszłego pracownika?

Odpowiedzi na te i inne pytania można odnaleźć w komentarzu praktycznym: Ochrona danych osobowych pracowników i kandydatów do pracy - zmiany od 4 maja 2019 r.

Izabela Baranowska

product manager działu Kadry i HR

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.