Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Rozpoznawanie spraw przez sądy administracyjne w związku z COVID-19

28 lipca 2021

Zmiany w specustawie covid'owej, które weszły w życie z dniem 3 lipca 2021 r. zakładają rozprawy on-line jako zasadę. Zgodnie z nowymi regulacjami rozpoznawanie spraw przez sądy administracyjne, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, ma tak właśnie wyglądać. Konsekwencją tej reguły jest to, że osoby w niej uczestniczące nie muszą przebywać w budynku sądu.

 

Jeśli jednak przeprowadzenie rozprawy zdalnej nie jest możliwe, a przewodniczący uzna rozpoznanie sprawy za konieczne, utrzymana zostaje możliwość skierowania sprawy na posiedzenie niejawne.

 

Rozprawa nawet w kuchni

 

Jak czytamy w artykule na prawo.pl Publiczność sądowa w kapciach poczeka na linki do NSA, nawet w warunkach domowych można będzie obserwować, co się dzieje na sali rozpraw. Nie ma żadnych ograniczeń liczbowych przy uczestnictwie w rozprawach elektronicznych dla publiczności. Osoby zainteresowane obejrzeniem rozprawy on-line będą zobowiązane zgłaszać się do sekretariatów poszczególnych wydziałów, skąd dostaną link do obejrzenia wokandy.

Z przebiegiem rozpraw bliżej można się zaznajomić dzięki procedurom

 

Z kolei przebieg posiedzeń niejawnych można zweryfikować dzięki tym procedurom

 

WSA do spraw pilnych

 

Warto też odnotować, że zgodnie z nowymi regulacjami, w przypadku całkowitego zaprzestania czynności przez wojewódzki sąd administracyjny w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego może wyznaczyć inny wojewódzki sąd administracyjny jako właściwy do rozpoznawania spraw pilnych należących do właściwości sądu, który zaprzestał czynności - mając na względzie zapewnienie prawa do sądu oraz warunki organizacyjne sądów.

Wyznaczenia dokonuje się na czas oznaczony, wynikający z przewidywanego okresu zaprzestania czynności.

Więcej na ten temat zobaczysz w procedurze Wyznaczenie innego WSA do rozpoznania spraw pilnych, w przypadku całkowitego zaprzestania czynności z powodu COVID-19 przez WSA właściwy w sprawie 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat samych procedur, zobacz krótki film https://www.youtube.com/watch?v=4d_sNsKQ3Qc  opisujący tę kategorię dokumentów.

Prosta spółka akcyjna - co musisz wiedzieć?

Wojciech Kowalski

product manager Działu Legal

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.

Sprawdź powiązane dokumenty
Polecamy m.in.:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy