Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Zerowy PIT dla młodych osób do 26 roku życia. Jak prawidłowo skorzystać z nowej ulgi?

28 sierpnia 2019

Od 1.08.2019 r. obowiązuje zerowy PIT dla młodych, który pozwoli na znaczne oszczędności podatkowe. Zerowy PIT dla młodych to nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych. Okazuje się jednak, że nie każdy będzie mógł z niej skorzystać.

Zerowy PIT dla młodych osób do 26 roku życia. Jak prawidłowo skorzystać z nowej ulgi?

Dla kogo nowa ulga w PIT

Z nowej ulgi skorzystają osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.

Na czym polega nowa ulga

Zwolnienie z PIT obejmie przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.

Jednakże w 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ ulga będzie funkcjonować wyłącznie przez pięć miesięcy, od sierpnia do grudnia 2019 r.

Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarobki przekroczą próg, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Konieczne oświadczenie podatnika

Należy pamiętać, że płatnik nie ma obowiązku stosowania omawianego zwolnienia z PIT przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów uzyskanych w 2019 r. Dlatego, aby skorzystać ze zwolnienia już w 2019 r., podatnik musi złożyć płatnikowi pisemne oświadczenie o zamiarze korzystania ze zwolnienia. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Natomiast do przychodów uzyskanych od 1.01.2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek, bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika.

Zobacz wzór oświadczenia o korzystaniu w 2019 r. ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Zapoznaj się także z naszymi poradnikami, w których podpowiadamy jak prawidłowo skorzystać z nowej ulgi:

Zerowy PIT dla młodych pracowników

Zerowy PIT dla młodych - zasady oraz wyliczenie wynagrodzenia dla umowy o pracę i umowy zlecenia 

 

Tomasz Kręski
product manager Księgowość i Podatki

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.