Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Kody GTU spędzają sen z powiek księgowym

15 grudnia 2020

Jaką stawkę VAT zastosować? To chyba jedne z częściej zadawanych pytań w codziennej pracy księgowych. Teraz "furorę" robi kolejne. A jakie GTU? Konieczność przyporządkowania określonych towarów i usług do właściwego kodu identyfikującego w ewidencyjnej części JPK_VAT przyprawia księgowe o ból głowy. W szybkim ustaleniu zarówno stawki VAT jak i numeru kodu GTU pomoże nasza wyszukiwarka.

Najpierw matryca stawek VAT, a później GTU, czyli nieszczęścia chodzą parami

Nieustannie jednym z istotniejszych problemów podatników VAT jest prawidłowa klasyfikacja towarów bądź usług i przyporządkowanie do nich odpowiedniej stawki VAT. W tym względzie niejasnych regulacji, wątpliwości, sporów z fiskusem, zmian jego stanowisk i korekt, z tym związanych było w ostatnich latach co nie miara. Rzeczywistość miała poprawić Matryca stawek VAT i Wiążąca Informacja Stawkowa. Na ile to się udało będzie pewnie można już niedługo oceniać. Od 1 lipca 2020 r. zmienił się sposób klasyfikowania towarów i usług dla potrzeb podatku VAT. W miejsce dotychczasowej klasyfikacji PKWiU 2008, wzeszła klasyfikacja PKWiU 2015 dla usług i Nomenklatura Scalona (CN) dla towarów. W oparciu o te klasyfikacje uproszczono system stawek VAT. Polegało ono na przyporządkowaniu całej grupy towarów czy usług jednej stawce VAT. I choć nowa matryca stawek VAT z założenia miała wydawać się korzystna, to jak to z reguły bywa, mnóstwo w niej było niejasności, wyjątków oraz mało precyzyjnych zwrotów, które narażały podatników na sankcje. Szczególnie widoczne to było branżach: gastronomicznej, medycznej, farmaceutycznej, chemicznej czy wydawniczej. Sytuację w tych branżach przedstawialiśmy w całej gamie komentarzy praktycznych:

Przedsiębiorcy musieli też na nowo ustalić czy towary i usługi, które są przedmiotem ich działalności są opodatkowane stawką preferencyjną czy podstawową. Tu proponujemy zapoznanie się z dwoma komentarzami praktycznymi:

Natomiast narzędziem, które pozwala na szybką weryfikację stawki VAT jest nasza Matryca stawek VAT z kodami GTU.

I o ile można przyjąć, że od lipca w sprawach stawek VAT nastąpiło rozpoznanie pola i względna stabilizacja, to teraz na głowę księgowych spadł kolejny powód do zmartwień - kody GTU. To zupełnie nowy twór, z którymi przedsiębiorcy, księgowe, biura rachunkowe muszą się mierzyć od 1 października. Zostały one wprowadzone w ramach uszczelniania systemu podatkowego.

Podatnicy mają problem z klasyfikowaniem transakcji w zbiorze kodów GTU

Podatnicy VAT wypełniając nowe jednolite pliki kontrolne (JPK_V7M lub JPK_V7K) muszą oznaczać specjalnymi kodami sprzedaż 10 rodzajów towarów oraz trzech rodzajów usług zaliczanych do szczególnie narażonych na nadużycia. Sprzedaż wyrobów lub usług spoza listy nie wymaga stosowania kodów GTU. Szczegółowo zmianę opisywaliśmy w artykule pt.: Obowiązek oznaczania towarów i usług w nowym JPK_VAT, a także w artykule pt.: Oznaczenia GTU w nowym JPK_VAT. Natomiast znacznych problemów podatnikom przysparza poprawne klasyfikowanie dokonywanych transakcji w zbiorze kodów GTU. Sytuacji nie poprawia też to, że znaczna część towarów i usług takim kodowaniem nie jest w ogóle objęta. A prawidłowe rozpoznanie i zaklasyfikowanie sprzedawanych towarów, czy świadczonych usług, ma podstawowe znaczenie dla poprawnego wygenerowania pliku JPK_VAT. Stąd ogromna liczba pytań jaką naszym ekspertom zadają Użytkownicy LEX Księgowość. Pytania dotyczą w zasadzie wszystkich kodów (od 1 do 13). Odpowiedzi na te wszystkie pytania zebraliśmy w analizie GTU w nowym JPK_VAT.

Księgowym z pomocą przychodzi Wyszukiwarka stawek VAT z kodami GTU

Aby szybko i w przystępny sposób odszukać informację o właściwym kodzie GTU rozbudowaliśmy naszą dotychczasową wyszukiwarkę stawek VAT. Teraz to Matryca stawek VAT wraz z kodami GTU! Okazuje się bowiem, że konieczność ustalania równolegle różnych klasyfikacji swoich towarów i usług oraz wzajemnych relacji między nimi stanowi coraz większe wyzwanie dla księgowych. Dlatego nieocenioną pomocą stało się narzędzie, które wyszuka właściwe grupowanie towaru bądź usługi i zaprezentuje związane z nimi najważniejsze konsekwencje w podatku od towarów i usług. Nasza Matryca stawek VAT z kodami GTU za jednym razem dostarcza dostarczy informacji o tym:

  • jak dany towar czy usługa są klasyfikowane dla celów podatku VAT zarówno w PKWiU 2008, PKWiU 2015 czy w Nomenklaturze Scalonej,
  • którą stawkę VAT należy zastosować,
  • jakie są wyłączenia w stosowaniu określonej stawki dla danych grup towarów czy usług,
  • czy do danego towaru i usługi należy stosować mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment),
  • i wreszcie, (co stanowi Nowość!), do którego kodu GTU należy przyporządkować dany towar czy usługę.

Jedno zapytanie w wyszukiwarce i mamy komplet informacji!!! Zapraszam do korzystania z narzędzia.

Kody GTU spędzają sen z powiek księgowym
Michał Malinowski

product manager Księgowość i Podatki

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.