Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Prosta spółka akcyjna - czyli co znaczy mieć LEX'a

06 sierpnia 2021

Prosta spółka akcyjna (PSA), to nowy byt w polskim porządku prawnym. Przepisy regulujące kwestię nowego typu spółki kapitałowej obowiązują dopiero od 1 lipca 2021 r. Czy PSA stanie się popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej? Czas pokaże. Tak, czy inaczej, użytkownicy programów LEX mogą bardzo dokładnie przyjrzeć się tej nowej instytucji prawnej.

Wystarczy, że w LEX, w oknie wyszukiwarki pełnotekstowej, wpiszą frazę "prosta spółka akcyjna", a ich program pokaże jeśli nie wszystkie, to choć część zasobów, które się we wszystkich programach z linii LEX znajdują. A mówimy o niemałym zbiorze dokumentów autorskich.

W momencie publikacji tego artykułu kwestie związane z PSA poruszane są m.in. w:

 • 39 komentarzach
 • 31 monografiach
 • 4 szkoleniach online
 • 15 komentarzach praktycznych
 • 114 procedurach
 • 64 artykułach prawniczych
 • 64 wzorach pism i umów

Komentarze praktyczne

Komentarze praktyczne to jedna z ulubionych przez użytkowników LEX'a kategorii dokumentów autorskich, w których opisuje się konkretne zagadnienia związane z daną instytucją prawną.

Przykładowo, w ramach komentarzy praktycznych poświęconych PSA znajdziemy komentarz poświęcony m.in.:

Szkolenia online

Coraz większą popularnością w ofercie LEX'a cieszą się szkolenia online, gromadzące setki, a nawet tysiące uczestników. Nagrania ze szkoleń online są następnie udostępniane w poszczególnych produktach z linii LEX.

Podczas szkoleń online, uczestnicy mogą "na żywo" zadawać prelegentom pytania i od razu uzyskiwać odpowiedzi, co jest niewątpliwym ich atutem.

W kontekście PSA, w LEX można znaleźć m.in. webinary poświęcone:

Procedury

Procedury, to szczególna kategoria dokumentów, o której więcej dowiedzieć się można z krótkiego filmu https://www.youtube.com/watch?v=4d_sNsKQ3Qc im poświęconemu.

Już teraz w LEX znajduje się pakiet ponad 30 procedur opisujących funkcjonowanie PSA począwszy od zawiązania prostej spółki akcyjnej skończywszy na likwidacji prostej spółki akcyjnej (PSA).

Ponad 60 procedur opisuje kwestie przekształceń spółek osobowych i kapitałowych w PSA i PSA w spółki osobowe i kapitałowe. Kilkanaście procedur porusza kwestie łączenia i podziału spółek, w tym również PSA.

Nie zapomniano również o aspekcie podatkowym związanym z PSA - w LEXie są już procedury opisujące i te kwestie.

Inne kategorie dokumentów autorskich

W LEXie znaleźć można również inne, bardziej tradycyjne, kategorie dokumentów autorskich odnoszące się do PSA, takie jak:

 • komentarze do poszczególnych przepisów,
 • monografie,
 • artykuły prawnicze, czy wreszcie
 • wzory, o których pisaliśmy m.in. tutaj.

W efekcie, bez względu na to, czy użytkownik jest prawnikiem, czy po prostu osobą zainteresowaną tą formą spółki kapitałowej, znajdzie coś dla siebie.

Prosta spółka akcyjna - czyli co znaczy mieć LEX'a
Wojciech Kowalski

product manager Działu Legal

Więcej dowiesz się w 7 dniowym dostępie testowym w LEX Kancelaria Prawna!
Czytaj m.in.:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy