Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Wszystko co powinieneś wiedzieć o aplikacji radcowskiej

28 listopada 2023

Wybór zawodu zwykle sprawia problem wielu studentom prawa. Jeśli jednak już decydują się podejść do egzaminu wstępnego to jednym z najpopularniejszych kierunków jest właśnie aplikacja radcowska. Jak się na nią dostać, ile trwa i ile trzeba za nią zapłacić?

Aplikacja radcowska cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród absolwentów wydziałów prawa i administracji. Dostanie się na nią nie należy jednak do najłatwiejszych zadań, a kolejne lata kształcenia przepełnia nauka teorii i praktyki prawniczej. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości?

 

Egzamin wstępny na aplikację radcowską

By zostać wpisanym na listę aplikantów radcowskich należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest:

  • ukończenie prawniczych studiów wyższych z tytułem magistra,
  • brak ograniczenia praw publicznych,
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • bycie osobą o nieskazitelnych charakterze, która dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego,
  • zdanie egzaminu wstępnego.

Kandydaci na przyszłych radców przystępują do egzaminu razem z osobami chcącymi dostać się na aplikację adwokacką. Polega on na rozwiązaniu testu składającego się ze 150 pytań zamkniętych typu abc. Uzyskanie oceny pozytywnej wymaga podania przynajmniej 100 poprawnych odpowiedzi.

Dlatego też istotne jest prawidłowe przygotowanie do egzaminu wstępnego.

 

Przebieg aplikacji radcowskiej

Aplikacja radcowska opiera się na przygotowaniu każdego aplikanta do samodzielnego wykonywania zawodu w sposób należyty i zgodny z etyką radcowską. Tradycyjnie rozpoczyna się ona 1 stycznia każdego roku. W ciągu trzech lat nauki aplikanci uczą się w jaki sposób sporządzać pisma procesowe, tworzyć umowy czy opinie. Nauka ta odbywa się pod opieką patrona w kancelarii radcy prawnego, w spółce radców prawnych lub radców prawnych i adwokatów lub w jednostkach organizacyjnych, a także w poszczególnych Izbach.

Aplikację prowadzą Okręgowe Izby Radców Prawnych. To właśnie tam sprawdzony zostaje poziom wiedzy aplikanta poprzez kolokwia, których zdanie jest konieczne do ostatecznego dopuszczenia do egzaminu zawodowego.

 

Koszt aplikacji radcowskiej

Aplikacja radcowska jest odpłatna, a wysokość tej opłaty określa Minister Sprawiedliwości. Podobnie jak w przypadku aplikacji adwokackiej, koszt aplikacji radcowskiej jest stały. Wynosi ona dokładnie 5850zł rocznie. Opłata ta może zostać rozłożona na raty, odroczona lub nawet pokryta w całości przez Okręgową Radę Radców Prawnych w zależności od indywidualnej sytuacji i warunków aplikanta.

Przy planowaniu wydatków dotyczących chęci dołączenia do grona aplikantów należy również doliczyć koszt egzaminu wstępnego, czyli 1125zł.

 

Aplikacja oczami aplikanta

Chociaż w teorii wszystko jest jasne, w praktyce rzeczywistość często wygląda inaczej. O cieniach i blaskach aplikacji posłuchasz w podcaście Prawo na Oko.

Posłuchasz nas na:

  

Wszystkie odcinki dostępne są również dla użytkowników LEX Student, LEXOTEKA i LEX Aplikant.  Pamiętaj, że jako osoba wpisana na listę aplikantów masz możliwość bezpłatnego korzystania z LEX Aplikant!

Podział majątku wspólnego małżonków

Małgorzata Milewicz-Stobińska

Product Manager LEX Aplikant