Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Niezbędnik dla osób przystępujących do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze

09 sierpnia 2022

Już 24 września 2022 przyszli adwokaci, radcowie prawni, notariusze i komornicy zmierzą się z egzaminem wstępnym na aplikacje prawnicze. Na co muszą być gotowi absolwenci studiów prawniczych? Sprawdź, jak przygotować się do egzaminu!

Niezależnie od tego, którą z możliwych aplikacji wybrałeś, egzamin przeprowadzany jest w tej samej formie. Również nauka jest tak samo wymagająca. Wystarczy jednak kilka wskazówek, zapas motywacji i jasny cel!

Jak wygląda egzamin wstępny?           

Na zdających czeka 150 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru z trzema wariantami odpowiedzi. Całość egzaminu standardowo trwa 150 minut. Pomimo minuty na jedno pytanie, warto poświęcić czas na zastanowienie się nad każdym wyborem. Należy pamiętać, że zmiana już raz wybranej odpowiedzi skutkuje utratą punktów za dane zadanie.

By uzyskać pozytywny wynik egzaminu wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na przynajmniej 100 pytań (a więc otrzymać co najmniej sto punktów). Zaliczenie egzaminu uprawnia zdającego do ubiegania się o wymarzony wpis na listę aplikantów.

Jak podaje prawo.pl, do zeszłorocznego egzaminu wnioski o dopuszczenie złożyło niemal 6500 kandydatów. Najwięcej osób wiązało nadzieje z aplikacją radcowską (ok. 3000), później z adwokacką (ok. 2400), a następnie z notarialną (770) i komorniczą (180).

Jak uczyć się do egzaminu?

Przyswojenie tekstów ustaw znajdujących się na wykazie aktów prawnych obowiązujących podczas egzaminu (spis znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości) to podstawa. Zwykle znajduje się na nim około 40 pozycji. Pamiętaj, że pytania mają formę A, B, C, dlatego warto ćwiczyć odpowiedzi poprzez testy.

Możesz szlifować umiejętności przez rozwiązywanie zadań z lat poprzednich (nie zapomnij uwzględnić aktualnego stanu prawnego!) czy publikacje takie jak Aplikacje prawnicze 2021. Testy. Egzamin wstępny autorstwa Piotra Kamińskiego i Urszuli Wilk.

Podczas nauki pamiętaj o wyeliminowaniu rozpraszaczy, podziale materiału czy planowaniu rytmu dnia. Wszystkiego o metodach i technikach nauki dowiesz się TUTAJ.

LEXOTEKA na pomoc przyszłym aplikantom

Kandydaci przystępujący do egzaminu wstępnego w LEXOTECE bez problemu znajdą wszystko, co potrzebne do nauki. Komplet aktualizowanych aktów prawnych, publikacje zawierające testy, a także pomoce, dzięki którym przygotowanie się będzie jeszcze prostsze.

Już dziś poznaj szkolenia online i procedury, które ułatwią Ci naukę! Poznaj LEXOTEKĘ i zdaj to z LEX!

Niezbędnik dla osób przystępujących do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze
Małgorzata Milewicz-Stobińska

product manager LEXOTEKA

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.