Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Co nowego
  • IP Box – jak skorzystać z ulgi IP Box – jak skorzystać z ulgi

    IP Box – jak skorzystać z ulgi

    Ulgi podatkowe mogą pozytywnie wpłynąć na obciążenia fiskalne podatników. Polski Ład wprowadził całkowicie nowe ulgi, w tym o charakterze innowacyjnym. Jedną z nich jest ulga IP Box.
    25-07-2023
    Więcej 
  • Postępowanie zaoczne Postępowanie zaoczne

    Postępowanie zaoczne

    Postępowanie zaoczne, to forma postępowania cywilnego stosowana w przypadku bierności pozwanego, która wyraża się w braku udzielenia odpowiedzi na pozew lub braku udziału pozwanego w rozprawie. Wprowadzenie takiej formy przebiegu postępowania, ma na celu zwiększenie ekonomiki i szybkości procesu, dzięki możliwości wydania wyroku zaoczn...
    25-07-2023
    Więcej 
  • Czy wyrok TSUE C-520/21 zamyka bankom drogę do wysuwania roszczeń? Czy wyrok TSUE C-520/21 zamyka bankom drogę do wysuwania roszczeń?

    Czy wyrok TSUE C-520/21 zamyka bankom drogę do wysuwania roszczeń?

    15 czerwca 2023 r. zapadł długo wyczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Sprawa ta jednak nie dotyczyła tylko roszczeń wysuwanych przez banki przeciwko kredytobiorcom, którzy zdecydowali się na pozew w celu stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego, ale ró...
    24-07-2023
    Więcej 
  • Ulga na CSR Ulga na CSR

    Ulga na CSR

    Ulga na CSR to ulga podatkowa dla przedsiębiorców, którzy wspierają działalność społecznie użyteczną. Ulga na CSR polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
    24-07-2023
    Więcej 
  • Nowelizacja KPC - postępowanie odrębne w sprawach konsumentów Nowelizacja KPC - postępowanie odrębne w sprawach konsumentów

    Nowelizacja KPC - postępowanie odrębne w sprawach konsumentów

    1 lipca w życie weszła kolejna, duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a wraz z nią w polskim porządku prawnym pojawiło się nowe postępowanie odrębne - postępowanie z udziałem konsumentów. Kiedy znajdzie zastosowanie i jakie przyniesie skutki praktyczne?
    21-07-2023
    Więcej 
  • Już jest: pierwsza w Polsce glosa do frankowego wyroku TSUE w sprawie Szcześniak! Już jest: pierwsza w Polsce glosa do frankowego wyroku TSUE w sprawie Szcześniak!

    Już jest: pierwsza w Polsce glosa do frankowego wyroku TSUE w sprawie Szcześniak!

    Tego wyroku nie trzeba specjalnie przedstawiać. W czerwcu br. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał przełomowe rozstrzygnięcie w sporze między polskimi frankowiczami a bankami. W wyroku w sprawie C-520/21 dotyczącym Arkadiusza Szcześniaka - prezesa stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, TSUE orzekł na korzyść kredytobiorców.
    20-07-2023
    Więcej 
  • Zmiany w administracji samorządowej po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego Zmiany w administracji samorządowej po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego

    Zmiany w administracji samorządowej po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego

    Z dniem 1 lipca 2023 r. został odwołany stan zagrożenia epidemicznego. W efekcie wiele szczególnych rozwiązań prawno-administracyjnych przestało obowiązywać. Część z dniem uchylenia, część po upływie okresu przejściowego. Problematyczne może okazać się ustalenie, które z przepisów przestają obowiązywać i w jakim terminie.
    19-07-2023
    Więcej 
  • Deklaracja o wysokości opłaty za śmieci Deklaracja o wysokości opłaty za śmieci

    Deklaracja o wysokości opłaty za śmieci

    Wysokość opłaty za śmieci ustalana jest na podstawie danych zawartych w deklaracji śmieciowej. Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest terminowe złożenie tej deklaracji do właściwego organu, zaś obowiązkiem organu - określenie wzoru deklaracji.
    18-07-2023
    Więcej 
  • Fundusz żelazny od 1 lipca 2023 r. Fundusz żelazny od 1 lipca 2023 r.

    Fundusz żelazny od 1 lipca 2023 r.

    Duża nowelizacja KPC weszła w życie 1 lipca 2023 r. zmieniając w znacznej części przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego. Wprowadziła również do porządku prawnego nową instytucję tzw. fundusz żelazny. Co to jest fundusz żelazny? Kogo dotyczy?
    18-07-2023
    Więcej 
  • Większe korzyści z ulgi B+R Większe korzyści z ulgi B+R

    Większe korzyści z ulgi B+R

    W 2023 r. przedsiębiorcy nadal mają możliwość rozliczenia ulgi na prace badawczo-rozwojowe (tzw. ulga B+R). Jej uzupełnieniem od 1 stycznia jest ulga na innowacyjnych pracowników. Przed Polską dużo jednak jeszcze pracy i konieczności stymulowania inwestycji w B+R mechanizmami fiskalnymi i organizacyjnymi.
    18-07-2023
    Więcej 
  • Dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach programu Dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach programu

    Dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach programu "Pierwsze mieszkanie"

    Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe weszła w życie, a razem z nią program, w ramach którego zakup pierwszego mieszkania czy budowa domu mają być prostsze niż dotychczas. O tym, jak program będzie przebiegał w praktyce i kto będzie mógł z niego skorzystać, dowiesz się z LEX Banki.
    18-07-2023
    Więcej 
  • Lex silos - czy i co można budować bez formalności? Lex silos - czy i co można budować bez formalności?

    Lex silos - czy i co można budować bez formalności?

    3 czerwca 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo budowlane ułatwiająca budowę silosów zbożowych oraz innych obiektów budowlanych związanych z produkcją rolną. Niestety przepisy nie precyzują, o jaką produkcję rolną chodzi.
    14-07-2023
    Więcej 
  • Kryptoaktywa doczekały się unijnej regulacji Kryptoaktywa doczekały się unijnej regulacji

    Kryptoaktywa doczekały się unijnej regulacji

    W Dzienniku Urzędowym UE zostały opublikowane dwa akty prawne dot. kryptoaktywów. Jako kluczowe należy uznać długo oczekiwane rozporządzenie MiCA, które po raz pierwszy reguluje na poziomie unijnym rynek kryptoaktywów.
    14-07-2023
    Więcej 
  • Projekt nowego Unijnego Kodeksu Celnego - najważniejsze zmiany Projekt nowego Unijnego Kodeksu Celnego - najważniejsze zmiany

    Projekt nowego Unijnego Kodeksu Celnego - najważniejsze zmiany

    W maju br. Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego Unijnego Kodeksu Celnego. Zakłada on m.in. powstanie Centrum Danych Celnych, które ma zastąpić istniejącą infrastrukturę informatyczną służb celnych w państwach członkowskich UE. Zostanie powołany również nowy organ Urząd UE ds. Celnych.
    13-07-2023
    Więcej 
  • Nowe wydanie angielsko-polskiego słownika prawniczego Nowe wydanie angielsko-polskiego słownika prawniczego

    Nowe wydanie angielsko-polskiego słownika prawniczego

    Dostępny m.in. w programie LEX Prawo Europejskie angielsko-polski słownik prawniczy charakteryzuje się tym, że podlega regularnej aktualizacji i jest zintegrowany z orzeczeniami w języku angielskim. Udostępniona aktualizacja słownika różni się wyraźnie od dotychczasowych jego aktualizacji. Na czym zatem polega jej inność?
    13-07-2023
    Więcej