Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Niezbędnik dla osób przystępujących do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze

28 listopada 2023

Co roku we wrześniu przyszli adwokaci, radcowie prawni, notariusze i komornicy mierzą się z egzaminem wstępnym na aplikacje prawnicze. Na co muszą być gotowi absolwenci studiów prawniczych? Sprawdź, jak przygotować się do egzaminu!

Niezależnie od tego, którą z możliwych aplikacji wybrałeś, egzamin przeprowadzany jest w tej samej formie. Również nauka jest tak samo wymagająca. Wystarczy jednak kilka wskazówek, zapas motywacji i jasny cel!

 

Jak wygląda egzamin wstępny?            

Na zdających czeka 150 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru z trzema wariantami odpowiedzi. Całość egzaminu standardowo trwa 150 minut. Pomimo minuty na jedno pytanie, warto poświęcić czas na zastanowienie się nad każdym wyborem. Należy pamiętać, że zmiana już raz wybranej odpowiedzi skutkuje utratą punktów za dane zadanie.

By uzyskać pozytywny wynik egzaminu wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na przynajmniej 100 pytań (a więc otrzymać co najmniej sto punktów). Zaliczenie egzaminu uprawnia zdającego do ubiegania się o wymarzony wpis na listę aplikantów.

Najpopularniejszy wybór aplikacji to niezmiennie aplikacja radcowska oraz adwokacka, następnie notarialna, a później komornicza.

 

Jak uczyć się do egzaminu?

Przyswojenie tekstów ustaw znajdujących się na wykazie aktów prawnych obowiązujących podczas egzaminu (spis znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ) to podstawa. Zwykle znajduje się na nim około 40 pozycji. Pamiętaj, że pytania mają formę A, B, C, dlatego warto ćwiczyć odpowiedzi poprzez testy.

Możesz szlifować umiejętności przez rozwiązywanie zadań z lat poprzednich (nie zapomnij uwzględnić aktualnego stanu prawnego!). Podczas nauki pamiętaj o wyeliminowaniu rozpraszaczy, podziale materiału czy planowaniu rytmu dnia. Wszystkiego o metodach i technikach nauki dowiesz się TUTAJ.

 

Co zabrać na egzamin wstępny?

Jak radzi aplikant radowski Aleksander Worakomski, na egzamin wstępny idziemy z wiedzą, kilkoma długopisami, wodą,  pozytywnym nastawieniem i... linijką.

"Polecam wziąć linijkę, żeby nie pomylić się przy zaznaczaniu tych odpowiedzi. Może to będzie kosztowało kilka sekund na pytaniu, ale zwiększa pewność, że się nie pomylimy i przez to nasze późniejsze odpowiedzi będą prawidłowe" - mówił Alek podczas rozmowy w podcaście Prawo na Oko.

 

Na pomoc przyszłym aplikantom

Kandydaci przystępujący do egzaminu wstępnego w LEXOTECE bez problemu znajdą wszystko, co potrzebne do nauki. Komplet aktualizowanych aktów prawnych, publikacje zawierające testy, a także pomoce, dzięki którym przygotowanie się będzie jeszcze prostsze. Już dziś poznaj szkolenia online i procedury, które ułatwią Ci naukę! Poznaj LEXOTEKĘ i zdaj to z LEX!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Z Prawo na Oko dowiesz się czy egzamin wstępny rzeczywiście jest tak straszny, jakim go malują. Posłuchaj już teraz!:

Wszystkie odcinki dostępne są również dla użytkowników LEX Student, LEXOTEKA i LEX Aplikant. 

Niezbędnik dla osób przystępujących do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze
Małgorzata Milewicz-Stobińska

Product Manager LEXOTEKA