Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Co nowego

Kategoria: LEX Prawo Europejskie

  • Pomoc publiczna i wyłączenia blokowe (grupowe) Pomoc publiczna i wyłączenia blokowe (grupowe)

    Pomoc publiczna i wyłączenia blokowe (grupowe)

    Zgodnie z prawem UE pomoc publiczna jest zakazana. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Jednym z nich są tzw. wyłączenia blokowe, czyli takie typy pomocy, które mają przynosić społeczeństwu więcej korzyści niż ewentualne zakłócenia konkurencji. To im właśnie poświęcona jest pewna bardzo znana unijna regulacja.
    04-12-2023
    Więcej 
  • Nowa dyrektywa o kredytach konsumenckich ma zapobiegać nadmiernemu zadłużeniu Nowa dyrektywa o kredytach konsumenckich ma zapobiegać nadmiernemu zadłużeniu

    Nowa dyrektywa o kredytach konsumenckich ma zapobiegać nadmiernemu zadłużeniu

    19 listopada 2023 r. weszła w życie nowa dyrektywa o kredytach konsumenckich. Jej głównym celem jest zapobieganie nadmiernemu zadłużeniu kredytobiorców. Nowe przepisy zmienią również zasady oceny zdolności kredytowej oraz obejmą kredyty i produkty finansowe, które znajdowały się poza dotychczasowymi przepisami.
    30-11-2023
    Więcej 
  • Unijne rozporządzenie w sprawie wylesiania: jakie ryzyka, obowiązki i sankcje niesie dla firm spożywczych? Unijne rozporządzenie w sprawie wylesiania: jakie ryzyka, obowiązki i sankcje niesie dla firm spożywczych?

    Unijne rozporządzenie w sprawie wylesiania: jakie ryzyka, obowiązki i sankcje niesie dla firm spożywczych?

    Nowe unijne rozporządzenie, przewidujące, że niektóre surowce i produkty mogą trafić na rynek UE, o ile nie prowadzą do wylesiania, wzbudza coraz więcej kontrowersji. Zaniepokojeni są zwłaszcza producenci kawy i słodyczy. Obawy z ich strony dotyczą m.in. wdrożenia prawa w praktyce i jego ekonomicznych skutków.
    18-08-2023
    Więcej 
  • Już jest: pierwsza w Polsce glosa do frankowego wyroku TSUE w sprawie Szcześniak! Już jest: pierwsza w Polsce glosa do frankowego wyroku TSUE w sprawie Szcześniak!

    Już jest: pierwsza w Polsce glosa do frankowego wyroku TSUE w sprawie Szcześniak!

    Tego wyroku nie trzeba specjalnie przedstawiać. W czerwcu br. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał przełomowe rozstrzygnięcie w sporze między polskimi frankowiczami a bankami. W wyroku w sprawie C-520/21 dotyczącym Arkadiusza Szcześniaka - prezesa stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, TSUE orzekł na korzyść kredytobiorców.
    20-07-2023
    Więcej 
  • Kryptoaktywa doczekały się unijnej regulacji Kryptoaktywa doczekały się unijnej regulacji

    Kryptoaktywa doczekały się unijnej regulacji

    W Dzienniku Urzędowym UE zostały opublikowane dwa akty prawne dot. kryptoaktywów. Jako kluczowe należy uznać długo oczekiwane rozporządzenie MiCA, które po raz pierwszy reguluje na poziomie unijnym rynek kryptoaktywów.
    14-07-2023
    Więcej 
  • Projekt nowego Unijnego Kodeksu Celnego - najważniejsze zmiany Projekt nowego Unijnego Kodeksu Celnego - najważniejsze zmiany

    Projekt nowego Unijnego Kodeksu Celnego - najważniejsze zmiany

    W maju br. Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego Unijnego Kodeksu Celnego. Zakłada on m.in. powstanie Centrum Danych Celnych, które ma zastąpić istniejącą infrastrukturę informatyczną służb celnych w państwach członkowskich UE. Zostanie powołany również nowy organ Urząd UE ds. Celnych.
    13-07-2023
    Więcej 
  • Nowe wydanie angielsko-polskiego słownika prawniczego Nowe wydanie angielsko-polskiego słownika prawniczego

    Nowe wydanie angielsko-polskiego słownika prawniczego

    Dostępny m.in. w programie LEX Prawo Europejskie angielsko-polski słownik prawniczy charakteryzuje się tym, że podlega regularnej aktualizacji i jest zintegrowany z orzeczeniami w języku angielskim. Udostępniona aktualizacja słownika różni się wyraźnie od dotychczasowych jego aktualizacji. Na czym zatem polega jej inność?
    13-07-2023
    Więcej 
  • UE: Będą zmiany w prawie własności przemysłowej UE: Będą zmiany w prawie własności przemysłowej

    UE: Będą zmiany w prawie własności przemysłowej

    Będą zmiany w prawie własności przemysłowej na szczeblu unijnym. Zaproponowano pakiet legislacyjny, który ma zapewnić spójne ramy dla prawa patentowego. Ponadto powstał projekt rozporządzenia, który ma rozszerzyć ochronę oznaczeń geograficznych na produkty nierolne. O tym, co dokładnie się zmieni, dowiesz się z LEX Prawo Europejski...
    30-05-2023
    Więcej 
  • Gminne inwestycje w OZE i usuwanie azbestu a podatek VAT Gminne inwestycje w OZE i usuwanie azbestu a podatek VAT

    Gminne inwestycje w OZE i usuwanie azbestu a podatek VAT

    Czy gminy prowadzące projekty instalacji systemów odnawialnych źródeł energii (OZE) lub usuwania azbestu z nieruchomości mieszkańców działają w roli podatnika VAT? Na tego rodzaju pytania udzielił niedawno odpowiedzi Trybunał Sprawiedliwości UE w dwóch polskich wyrokach.
    28-04-2023
    Więcej 
  • Wyroki TSUE - popatrz, które z nich przeanalizowaliśmy dla Ciebie w LEX Prawo Europejskie Wyroki TSUE - popatrz, które z nich przeanalizowaliśmy dla Ciebie w LEX Prawo Europejskie

    Wyroki TSUE - popatrz, które z nich przeanalizowaliśmy dla Ciebie w LEX Prawo Europejskie

    Jedną z cech prac redakcyjnych nad programem LEX Prawo Europejskie jest prowadzenie stałego monitoringu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Efekt tych działań przybiera w programie dwojaką postać: po pierwsze - omówień, czyli ukazujących się w ciągu kilku dni od ogłoszenia wyroku krótkich streszczeń orzeczeń, po drugie - glo...
    27-04-2023
    Więcej 
  • Co i dlaczego powiedział rzecznik generalny A. Collins o rozliczeniu nieważnej umowy kredytu frankowego? Co i dlaczego powiedział rzecznik generalny A. Collins o rozliczeniu nieważnej umowy kredytu frankowego?

    Co i dlaczego powiedział rzecznik generalny A. Collins o rozliczeniu nieważnej umowy kredytu frankowego?

    Stanowisko rzecznika generalnego Anthony'ego M. Collinsa w sprawie C-520/21, zgodnie z którym banki nie mogą w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego dochodzić wobec konsumenta wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, wynika logicznie z dotychczasowego orzecznictwa TSUE - twierdzi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Instytu...
    21-04-2023
    Więcej